top of page
  • Obrázek autoraPavel Blokeš

První rok v novém bydlení v Egyptě

Aktualizováno: 19. 10. 2023Paní Hance jsem pomáhal s koupí vysněného bytu v Egyptě začátkem ledna 2018. Jednalo se o dvouložnicový byt v novostavbě bytového domu v samotném centru Hurghády. S Hankou jsem v kontaktu stále, a tak jsem po roce velmi rád přijal její pozvání do již kompletně zařízeného druhého domova a napadlo mne ji trochu vyzpovídat, jak vidí své rozhodnutí po roce.
 

Jak vidíte Hanko po roce mou práci při vaší koupi bytu v Hurghádě a spolupráci s naší realitní kanceláří?


Hana: Jsem opravdu spokojená. Moc se mi líbilo, jak bylo vše připraveno, celý den mi při všech jednáních byla při ruce kromě vás i překladatelka, která mi operativně vše překládala z angličtiny do češtiny, byl připraven kompletní servis včetně přemísťování se z místa na místo a konečné předávání klíčů od bytu bylo v pravé egyptské kavárně s výbornou kávou a čajem. Navíc mne vyhovovalo to, že po celou dobu jsem jednala s ryze českou realitní kanceláří, která má sídlo firmy i kanceláře v ČR, a tak byla celá má transakce chráněna českými zákony.


Co negativního vás v Egyptě za ten rok potkalo?


Hana: Je potřeba si dávat pozor na lidi a být stále ve střehu. Nás Evropany zde spousta podnikavců bere jako jednoduchý zdroj valut a podle toho pak jejich práce a služby vypadají. Dnes už vím, že při zařizování bytu se nevyplácí třeba výrobcům nábytku platit nic dopředu, ale až na základě odvedené práce. Naučila jsem se, že běžný život zde plyne trochu jinak, než jsme zvyklí třeba v ČR. Zde v Egyptě není život tak nesmyslně uspěchaný a není vše nalajnováno na minuty.


No a co se vám naopak na životě tady líbí?


Hana: Přes ty všechny články, co se píšou v českých bulvárech, se nebojím na ulici. Klidně jdu sama po ulici i v nočních hodinách třeba nakoupit, protože obchody jsou zde běžně otevřeny třeba po půlnoci. Nikdy se mi nestalo, že by mne někdo obtěžoval, nebo na mne chtěl dokonce zaútočit. V každém domě, tedy i v tom našem, je tzv. doormen, což je správce domu a ten pomůže kdykoliv a s čímkoliv, co se týká domu a bytu. Je zde mnohem klidnější a mnohem levnější život než v České republice. Ráda se také stýkám s lidmi, kteří si zde, stejně jako já, pořídili vlastní byt. Vyměňujeme si zkušenosti, poznatky atd. Navíc mám moc ráda teplo a tak si můžu moře a příjemné teploty užívat v měsících, kdy je v ČR sníh a teploty pod nulou.Co bylo pro vás za ten rok nejtěžší?


Hana: Myslela jsem si, že to bude zařizování bytu, zapojování elektrospotřebičů, klimatizací atd. Ale to né, mnohem těžší úkol mne čekal, když jsem si zde koupila automobil a začala jezdit. Ony tady dopravní předpisy jsou trochu jiné, než na které jsme zvyklí. Dnes už ale jezdím v pohodě a je fajn si zajet ráno třeba na tržnici na Dahar pro zaručeně čerstvé ovoce, zeleninu a maso. Občas mne ale přepadne chuť, si zajet někam místním busíkem a tak auto nechám doma.


Když to tedy shrneme, komu byste doporučila svůj druhý domov právě v egyptské Hurghádě?


Hana: Pro lidi, kteří si potřebují odpočinout od toho uspěchaného života. Pro lidi, kteří mají rádi stále teplo a překrásné modré moře. Mám moc ráda místní lidi, kteří jsou velmi přátelští a usměvaví. Baví mne tady každý den, protože se stále učím novým věcem a je zde stále co objevovat.


Hani, moc vám děkuji za náš rozhovor a jsem moc rád, že jste zde spokojená a já vám vlastně svým způsobem k tomu pomohl.


Hana: Pavle, já jsem ráda, že jsem vás mohla poznat a že za ten rok náš obchodní vztah přerostl vlastně v přátelství. Ať se daří a ať máte mnoho tak spokojených klientů, jako jsem já sama.

Comments


bottom of page